Уявіть собі… Ви — гарний новий автомобіль. Ви мчите трасою, а у ваш бак заправлений якісний бензин. І раптом, на повній швидкості, БАЦ! Ви починаєте різко втрачати швидкість і задихатися. Подача палива припинилася. Автомобіль на узбіччі. Попереду — години очікування евакуатора та дні ремонту за СТО.
Уявили? Так от машина — це наш організм, у якому через неправильну «експлуатацію» з’являється бомба уповільненої дії. Запальні процеси шлунково-кишкового тракту.
Запальні захворювання кишечника (ЗЗК) — хронічний запальний процес, який охоплює весь кишечник або частину шлунково-кишкового тракту (ШКТ).
До таких захворювань належать неспецифічний виразковий коліт (НЯК) і хвороба Крона (гранулематоз кишківника). Ці захворювання хронічні та вважаються невиліковними. Вони протікають із періодами загострень та ремісій.
Головні симптоми цих захворювань — біль у животі, частий рідкий стул з кров’ю, частота якого може сягати десятків разів на добу. Також може бути підвищення температури тіла, схуднення, анемія.
Усе це негативно впливає на вибір роботи, особисте життя, буденні справи та взагалі дуже порушує життєвий комфорт!
Захворюваність зростає
В Україні захворюваність офіційно сягає 21-22%. Якщо ще 20 років назад в Одеській обласній лікарні було десь 50 хворих, то на сьогодні цей показник сягає декілька сотень чоловік. Також інтенсивне зростання захворюваності спостерігається в більшості країн світу.
Неспецифічний виразковий коліт (НЯК). Хвороба, що «помолодшала»
Неспецифічний виразковий коліт (НЯК) – це хронічне запалення товстої кишки, що розвивається з нез’ясованої причини.
Хвороба протікає з періодами ремісій та загострень, часто супроводжуються діареєю з кров’ю. Основна небезпека хвороби полягає у тому, що у хворих з діагнозом НЯК підвищений ризик захворіти на рак товстої кишки.
Якщо раніше виразковий коліт виникав переважно у людей похилого віку, тепер він стрімко «молодшає». Найчастіше зустрічається у людей у віці 20-40 років. У дітей менше 10 років практично не зустрічається.
Чому «неспецифічний»?
Природа та точна причина цього захворювання невідомі. Відомо лише, що це аутоімунний процес. Тобто це одна з тих хвороб,при котрій імунітет організму мобілізується не проти чогось стороннього (вірусів, мікроорганізмів тощо), а проти клітин, тканин власного організму. Отже, лікувати його непросто.
Вчені мають різні припущення щодо «провокаторів» виразкового коліту:
- сильний стрес;
- незбалансоване харчування;
- безконтрольний прийом ліків;
- неправильний спосіб життя в цілому (шкідливі звички);
- генетична схильність.
Проте поки що це лише гіпотези.
Як хвороба дає про себе знати?
Захворювання починається з ураження прямої кишки і може довго локалізуватись на цьому рівні.
Для ранньої стадії НЯК характерна наявність чіткої межі між здоровими та ураженими тканинами. Ураження м’язового шару свідчить про тяжкий перебіг захворювання. Тому і прояви залежать від гостроти захворювання. Але насторожити мають такі симптоми:
- розлиті болі по всьому животу;
- сильний пронос або чергування проносів та запорів;
- слизові та кров’яні виділення в калі;
- хибні позиви до опорожнення кишечника (тенезми);
- стрімка втрата ваги (до 40% маси тіла).
Також варто звертати увагу на такі прояви як втрата апетиту, апатія, нестійкий настрій, порушення емоційного фону.
Підвищення температури тіла та порушення в роботі інших органів свідчать про важкий перебіг хвороби. Тут потрібне невідкладне втручання лікаря!
Хвороба Крона
Хвороба Крона також є запальним процесом з небезпекою ураження будь-якого сегмента травного тракту: від ротової порожнини до прямої кишки (частіше уражається товста кишка). При цьому можливе чергування хворих сегментів з незміненими.
За даними Всесвітньої гастроентерологічної асоціації (OMGE), до розвитку цієї патології частіше схильні люди віком 20-40 років. Це вказує на серйозну соціальну складову проблеми.
Симптомами хронічних запальних захворювань кишечника є як кишкові, і позакишкові прояви.
Запалення кишечника супроводжуються:
- втратою апетиту;
- болями та спазмами в животі;
- блідо-сірим нальотом на язиці;
- порушенням консистенції випорожнень з появою домішок слизу, гною, крові;
- втратою ваги із відчуттям загальної фізичної втоми/слабкості.
До позакишкових проявів хронічних запальних захворювань кишківника відносять:
- тромбози;
- ураження суглобів, очей чи шкіри;
- ураження інших органів та систем.
Обидва хронічні запальні захворювання кишечника (НЯК і БК) несуть у собі небезпеку розвитку онкологічного захворювання кишківника.
У зв’язку з тим, що хронічні запальні захворювання кишківника можуть протікати роками, потрібно регулярно обстежувати організм у лікаря.
Про запальні захворювання кишечнику говорили в рамках попередньої науково-практичної онлайн-конференції: